725
1318007

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Bruno liljefors, värdshusarn.
Bruno liljefors, värdshusarn.
Bruno liljefors, värdshusarn.
Bruno liljefors, värdshusarn.
Bruno liljefors, värdshusarn.
Bruno liljefors, värdshusarn.
Bruno liljefors, värdshusarn.

Värdshusarn

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1895. Tusch på papper 44 x 38 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 859 - 9 823 EUR

Klubbat pris:
Proveniens

Ursprungligen i Knut Hamiltons samlingar (i gåva direkt av konstnären); därefter i arv.

(Troligtvis) Liljevalchs Konsthall, Stockholm (enligt fragment av utställningsetikett a tergo).