736
1314226

Helmer Osslund

(Sverige, 1866-1938)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Helmer Osslund
(Sverige, 1866-1938)

"Höst vid Ångermanälven"

Signerad Osslund. Utförd omkring 1919. Olja på smörpapper uppklistrat på masonit 39 x 51 cm.

Proveniens

Brita och Georg K:son Kjellberg, Stockholm; Åmells konsthandel, Stockholm; privat samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "Helmer Osslund - Norrlands målare", 1971, kat nr 207; Åmells konsthandel, Stockholm, "Helmer Osslund", 2 oktober - 1 november 1996, kat nr 21; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Helmer Osslund", 20 september 2008 - 8 februari 2009, kat nr 44.

Motivet är hämtat från Näsåker, vid Nämforsen i Ångermanälven. Forsen, som byggdes ut på 1940-talet, var ursprungligen en imponerande fors med sexton meters fallvatten på 400 meter. På ett vykort i september 1903 skriver Helmer Osslund: "Där finnas de vackraste forsar jag hittills skådat". Den här målningen har sannolikt tillkommit hösten 1920, innan Osslund flyttade från Granvåg. Nils Palmgren anser att de här åren kanske är "Osslunds allra lyckligaste målarperiod". Han urskiljer två skilda sätt att måla, ett med fast uppbyggnad och kontur, ett annat i vilket "han släpper stämningen lös och där han framförallt laborerar med kolorit och atmosfär". Från 1919 finns flera målningar med ett liknande furiöst koloristiskt anslag i förgrundens trädridå, "Oktoberdag vid Porjus" och de båda panoramorna över "Suorva". Här har Osslund släppt syntetismens hårda krav och hämningslöst spelat ut färg och rörelse i ett crescendo.

Konstnär