757
1290184

Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

"Från Göteborgs hamn"

Signerad Olof Nelson och daterad 1890. Tusch på papper 18 x 13,5 cm.

Proveniens

Sigge Björcks konsthandel (enligt påskrift på bakstycke förvärvad där den 24 december 1917); Thorsten Laurins samling; privat samling.

Nationalmuseum, Stockholm, "Thorsten Laurins samling. Akvareller och teckningar", 3-22 april 1945, kat nr 231.

Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", SAK, 1945, omnämnd sid 104 samt avbildad helsida sid 108 (under titeln "I Göteborgs hamn").

Denna sällsynta samt mycket eleganta teckning utfördes troligtvis under våren 1890. Dateringen bygger på en samling skissboksfragment i Göteborgs Konstmuseum (Inv.nr. G.M. 98/1915). De totalt fjorton bladen, vilka är daterade från februari till maj 1890, fångar ögonblicksbilder från Göteborg under titlar som "Brunnsparken" samt "G. sett fr. Hisingen".

Föreliggande teckning skiljer sig emellertid från de ovan anförda skisserna då den är synnerligen detaljerad samt genomarbetad. Axel Gauffin berör detta i "Olof Sager-Nelson" (1945):

"Nelson har även denna tid gjort omsorgsfullt utförda teckningar, tydligen avsedda till försäljning. En sådan är den alldeles förträffliga pennteckning av segelfartyg från Göteborgs hamn, som ingår i direktör Thorsten Laurins samling. De mörka skroven vila tungt på det blanka vattnet, men master och tackling teckna sig lätt och nålskarpt mot luftens vibrerande ljus. Det är en man, sedan årtal förtrogen med denna miljö, som i linjernas nätverk har fångat sjöstadens atmosfär".

Som Gauffin omnämner så ingick teckningen tidigare i Thorsten Laurins berömda samling. Thorsten Laurin var förläggare vid Norstedts förlag i Stockholm. Det är emellertid för sina insatser som mecenat och konstsamlare som han har skrivit in sig i den svenska historien.

Redan i tjugoårsåldern började Laurin samla konst och konstlitteratur. Hans samling omfattade 500 målningar och skulpturer, 300 handteckningar och tusentals grafiska blad. Han donerade 1200 grafiska blad till Nationalmuseum.

Laurin lät 1907 uppföra Laurinska villan, även kallad Villa Ekarne, på Djurgården i Stockholm. Det pampiga residenset, vilket ritades av Ragnar Östberg, utmärktes av dess imponerande trapphall där Carl Larssons monumentalmålning "De mina" (olja på duk 329 x 248 cm, 1892, privat samling) utgjorde ett ofrånkomligt blickfång.

Tillsammans med brodern Carl G. (se kat nr 724) tog Laurin 1897 initiativet till Föreningen för skolornas prydande med konst. År 1903 ändrades namnet till Konsten i skolan. Han tog 1911 initiativet till föreningen Nationalmusei vänner och var sekreterare i dess styrelse. Laurin var även från 1914 ordförande i Föreningen för grafisk konst, satt från 1920 i styrelsen för Liljevalchs konsthall samt från 1943 i styrelsen för Zornsamlingarna. Han blev 1927 hedersledamot av Akademien för de fria konsterna.