764
1291593

Gustaf Cederström

(Sverige, 1845-1933)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Gustaf Cederström
(Sverige, 1845-1933)

Skisser till monumentalmålningar i Riddarhusets trapphall, Stockholm

"Stora äventyret" respektive "Olaus Rudbeck demonstrerar sin upptäckt för Drottning Kristina". Signerade och daterade Cm 10 respektive Cm 15. Olja på pannå, ett par, 46 x 37,5 cm vardera.

Proveniens

Fröken Carola Cederströms (konstnärens dotter) samlingar; privat samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Gustaf Cederström. Minnesutställning", 9 januari - 10 februari 1935, kat nr 242 resp. 262.

Dessa intressanta oljeskisser utgjorde utkast till två monumentalmålningar, vilka var projekterade som utsmyckning av trapphallens övre del på Riddarhuset i Stockholm. Att uppgiften tillföll Cederström är kanske inte förvånande då han förutom att vara en hyllad historiemålare och professor vid Konstakademien även var född friherre. Motiven föreställer hur Erik Dahlberg visar Karl X Gustaf vägen över Bältets is samt Olof Rudbeck som håller en anatomisk demonstration inför Drottning Kristina.

Axel L. Romdahl skriver i sin biografi "Gustaf Cederström" (1935): "Endast det första motivet, betitlat 'Det stora äventyret', blev utfört i olja för den avsedda platsen. 'Marte' i Riddarhusets inskrift blev på detta sätt illustrerat. 'Arte' skulle ha åskådliggjorts av bilden med Olof Rudbeck".