766
1321315

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Anders Zorn
(Sverige, 1860-1920)

"The Embrace"

Troligtvis utförd i London omkring 1882-83. Senare påskrift: "Zorn 85". Akvarell och gouache på papper 13 x 18 cm.

Proveniens

George Elmer Browne; privat samling.

Brooklyn Museum, New York, USA, "Exhibition of Water Color Paintings, Pastels, Drawings and Sculpture by American and European Artists", 19 november 1923 - 1 januari 1924, kat nr 580.

Denna i princip okända akvarell ställdes ut i New York 1923 under titeln "The Embrace". Även om det inte är något fel på benämningen i sig torde vi idag snarare relatera akvarellen till de motiv av Zorn som finns dokumenterade under benämningen/titeln "Kyssen".

I Zornsamlingarnas arkiv finns uppgifter om fyra teckningar samt tre akvareller i Zorns produktion som samtliga går under denna benämning. Det tidigaste verket, utfört 1880-81, är en blott tre centimeter hög oval blyerts som är monterad i en guldbrosch och tillhör Zornsamlingarna (ZT 1183). De övriga fem noterade verken är daterade 1881, samtliga i privat ägo och varierar i storlek från ca 10 x 18 till 37 x 50 cm där formaten är ömsom rektangulära och ömsom ovala.

Att exakt datera katalognumret är förknippat med ett visst mått av osäkerhet. Med stöd av Zornmuseets information bör 1881 vara ett rimligt antagande. Detta motsägs emellertid av dateringen (-85). Enligt expertisen på Zornmuseet talar dock det mesta för att såväl "signatur" som datering är sekundärt tillfogad vid senare tillfälle av annan hand än Zorn. Möjligtvis kan det vara hovkonservator Gustaf Jaensson, vilken enligt påskrift a tergo intygar verkets äkthet, som i de bästa avsikter tillfogat påskriften.

Viss vägledning tillhandahålls av delar av Zorns produktion från London under åren 1882-83. Katalognumrets modeller skulle möjligen kunna vara identiska med Zorns berömda modell Mary Smith och hans vän Christian Bolinder, som konstnären umgicks med under Englandsåren. Den kvinnliga modellens likhet med Mary tydliggörs vid en jämförelse med akvarellen "Mary i ateljén" från 1882-83. I bägge kompositioner återkommer den raffinerade veckade vita spetskragen.

En annan intressant jämförelse kan göras med "Ateljén vid Brook Street" från 1883 (olja på pannå, Zornsamlingarna, Mora). I bakgrunden i denna interiör från Zorns ateljé i London kan man enkelt identifiera verk som "I sorg", "Kyssen", "Självporträtt" samt den ovan anförda "Mary i ateljén". Den avbildade versionen av just "Kyssen" uppvisar påfallande likheter med katalognumret.

Möjligtvis kan detta tala för att Zorn återkom till motivkretsen "Kyssen" under dessa år i London och denna gång med Christian Bolinder och Mary Smith som modeller.

Konstnär