771
1322352

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

Risplockerska

Signerad V Forssell. A tergo med påskrift: "Victor Forssell Pinxit fr Paris omgifningar (Pte Marly)". Olja på pannå
31,5 x 40 cm. Förgylld och ornamenterad originalram.

Proveniens

Apotekare Sara Lapidus (née Cohn), Marstrand (fram till åtminstone 1944).

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 18860-1885", arrangerad av Konstföreningen, 1944, kat nr 101 (utlånad av apotekare Sara Lapidus, Marstrand); Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset", arrangerad av Sveriges Allmänna Konstförening, september 1950, kat nr 57.

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945, sid 347; Viggo Loos, "Victor Forssell", 1951, sid 31-33 samt 230, avbildad sid 31.

År 1877 företog Victor Forssell, på egen bekostnad, en resa utomlands, över Düsseldorf, till Paris. Tillsammans med Oscar Törnå, som då befann sig i Frankrike, målade han i Paris lantliga omgivningar.

"Risplockerska", målad plein air, är det enda kända arbetet från Forssells vistelse i Paris som finns bevarat. Viggo Loos skriver om målningen:

"Motivet är enkelt, ett speglande vatten, en skogsstig, en trädgrupp och några staffagefigurer. Himlens silverljus skimrar genom lövverket. Till det grå i trädstammarna har fogats det blå, röda och gula hos förgrundsfiguren, kvinnan som bär en risknippa. Den rika, beslöjade färgen och valörstudiet röja inflytandet från Corot och Fontainebleauskolan på liknande sätt som hos Wahlberg och hans svenska efterföljare. Det är en vacker och harmonisk friluftsstudie, som ger intryck av att ha utförts på platsen. Den äger sitt främsta intresse som en illustration till vad Forssell tillägnat sig av den franska landskapsskolan. [...] 'Risplockerska' är helt förfranskad och visar upphovsmannens lätthet att assimilera den franska landskapsskildringens element".

Till Loos beskrivning kan tilläggas att Forssell i avsikt att skapa djup och spänning i ett förhållandevis mondänt motiv på ett mycket avancerat vis använt sig av diagonaler i uppbyggnaden av kompositionen. Användandet av diagonaler kom att bli något av ett signum för Forssells landskapsmåleri. I detta avseende är "Risplockerska" banbrytande, då den utgör Forssells första kända exempel på denna kompositionsmetod.

Risplockerskor var en vanlig syn på den franska landsbygden före elektricitetens genombrott. Vanligtvis utfördes arbetet av äldre personer, då det var dåligt betalt. I socialrealismens tecken kom motivet att bli vanligt förekommande bland franska landskapsmålare under 1800-talet.