Segelbåtar i Marstrands hamn
Signerad Olof Sager Nelson och daterad -93. Olja på pannå 64 x 34 cm.
Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 28-29 november 2000, kat nr 1237; privat samling.
Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", SAK, 1945, jfr "Fiskarbåtar" (oljemålning från 1893, tidigare i fru Signe Nelsons samlingar, Stockholm) avbildad helsida sid 167.