Madeleine Pyk – en samling F769
775
1319843

Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 200 - 19 000 EUR
16 400 - 21 800 USD
Klubbat pris
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

Segelbåtar i Marstrands hamn

Signerad Olof Sager Nelson och daterad -93. Olja på pannå 64 x 34 cm.

Proveniens

Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 28-29 november 2000, kat nr 1237; privat samling.

Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", SAK, 1945, jfr "Fiskarbåtar" (oljemålning från 1893, tidigare i fru Signe Nelsons samlingar, Stockholm) avbildad helsida sid 167.