792
1294062

August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

"Rida mattsäck"

Uppfodrad duk 46,5 x 38,5 cm.

Proveniens

Konstnärshuset, Stockholm, "Sterbusauktionen efter August Malmström", april 1902, kat nr 31.

Tomas Björk, "August Malmström. Grindslantens målare och 1800-talets bildvärld", 1997, upptagen i katalogen under avdelning D. "Barnmotiv", sid 365 som nr 57.