806
1323886

Niclas Lafrensen d.y., tillskriven

(Sverige, 1737-1807)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Sverige, 1737-1807)

"Fredrika Charlotta Insenstierna" (1757-1811)

Miniatyr. Akvarell på veläng. Bildyta: 7,5 x 6 cm. Samtida rikt snidad förgylld ram.

Tack vare en påskrift a tergo kan vi identifiera den avbildade som Fredrika Charlotta Insenstierna. Född 1757 som dotter till Fredrik Ulrik Insenstierna, anställd vid Fredrik I hov. Fredrik Ulrik startade sin karriär som hovkansler hos kronprins Adolf Fredrik som senare kom att efterträda Fredrik I. Han avancerade senare till kammarherre och blev slutligen hovmarskalk. På Nationalmuseum, Stockholm finns ett porträtt av honom utfört av Gustaf Lindberg omkring 1761, samma år som han utnämndes till hovmarskalk. 1763 utnämndes han till landshövding i Västmanlands län.