Madeleine Pyk – en samling F769
816
1294482

Meipingvas samt skål, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av lotusblommor. Höjd 23,5 cm. Skålen med dekor av stiliserade mönster. Diameter 14,5 cm.

Restaurerad. Skålen med karackelyr. Mistor.

Proveniens