Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
89
1278207

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 460 - 1 950 EUR
1 700 - 2 270 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Träskuren dekor. Dekor med räfflad sköld krönt med rosor och girlanger, ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger och sköldar. Fasettslipade glas. Signerad IÅ samt Stockholms hallstämpel 1783(?). Höjd 160, bredd 65 cm.