904
1284093

Terriner med lock, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rund, oktagonal form med harhuvudhänklar och lockknoppar i form av slutna kronor, dekor i underglasyrblått med trädgård med blommor och antikviteter. Längd 31 cm.

Nagg.

Proveniens

From the Collection of a Swedish Businessman who after a lecture on the subject started to collect Chinese ceramics. The collection was brought toghether during the 1980's. Thence by descent.