918
1307541

Buddha, förgylld kopparlegering. Tibetochinese style.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Delvis kallförgylld. Sittande i dhyanasana med högra handen i bhumisparsamudra, den vänstra i dhyanamudra, klädd i löst sittande doti som faller ner i veck och lämnar den högra skuldran bar. Det allvarliga ansiktet med nedslagna ögon och ett svagt leende, långa örsnibbar, tighta lockar. Allt på en dubbel lotustron med pärlkant. Höjd 16,5 cm, vikt ca 1410 g.

Senare bottenplatta. Slitage.

Proveniens

From the collection of Mrs Naima Rutgersson 1922-2020.