940
1297256

Buddha, brons. Tibetokinesisk, 1700-tal.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på dubbel lotustron i dhyanasana, med händerna i dhyana mudra hållandes en tiggarskål. Klädd i dhoti med fin ciscelering vid kanterna. Nedslagen blick och alvarsamt ansikte. Höjd 15,5 cm. Bottenplatta, bönerulle innuti.

Slitage. Tiggarskålen lös.

Proveniens

From the collection of Gustaf Kjerrulf (1861-1931), Valhallavägen 98, Stockholm, thence by descent within the family. Gustaf was a passionate collector of art and antiques.