947
1293845

Praktpokal, silver. Shanghai, omkring 1900. Oidentifierad mästare.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Djup skål med dekor i relief av figurscen från hovlivet, flankerad av två drakhänklar, uppburen av ytterligare en drake på rund fot. Höjd 25,5 cm. Vikt 871 gram.

Obet slitage, smärre skador på draken på foten.