98
1317765

Golvur av William Webster, Exchange Alley London, 1700-talets början.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Åttadagarsverk. Fodral med europeisk kinesiserande dekor i rött och guld. Urtavla av förgylld mässing, sifferring av försilvrad mässing. Nio klangskålar. Urtavla signerad "William Webster Exchange Alley LONDON". Ryggen med pappersetikett märkt "No 17 C. B. Lilliehöök Grenna". Pendel medföljer. Höjd 244 cm.

Proveniens

Carl Bertil Lilliehöök (1809-90), deltog i den första internationella polarexpiditionen 1838-40.

Charlottenlunds gård, Ystad.

William Webster var först lärling hos John Barnet 1701, blev därefter gesäll hos Thomas Tompion. Webster blev "freeman av Worshipful Company of Clockmakers" 1710 och startade sitt eget företag på Exchange Alley i London 1711. Fyra dagar efter Tompions död den 20 november 1713 annonserade Webster i en tidningsannons att han hade arbetat för Tompion och arbetade nu ensam på Dial och Three Crowns i Exchange Alley. William Webster valdes till junior föreståndare i Clockmakers Company 1734, men dog under sitt år i tjänst den 13 augusti 1735.

Sjöofficeren Carl Bertil Lilliehöök (1809-90) deltog 1838-40 i en stor fransk arktisexpedition med fartyget La Recherche. Detta var den första riktiga vetenskapliga polarexpeditionen överhuvudtaget och dessutom med sin internationella sammansättning en föregångare till "polaråren” under 1800-talets andra hälft. Expeditionen gick till Nordnorge, men även Spetsbergen, som vid denna tid fortfarande var ett väldigt okänt och nästan okarterat område.
Carl Bertil Lilliehöök blev senare lotsdirektör, dvs chef för Sveriges alla fyrvaktare och lotsar. Under hans tid på posten uppfördes många av de stora fyrarna i landet, bl a åtskilliga av de berömda sk "heidenstammarna", fyrar som konstruerades och byggdes av Lilliehööks medarbetare, fyringeniören Nils Gustaf af Heidenstam, skalden Verner von Heidenstams far.
Som pensionär bodde Lilliehöök först i Mariefred men sedan i Gränna, där han lät uppföra ett hus som fortfarande finns kvar längs Brahegatan.
Carl Bertil Lilliehöök, som var född i Nårunga socken i Västergötland, avled i Gränna 1890. Hans hustru, var den tyskfödda Johanna Lembke.