980
1291694

Terrin med lock och fat, oval, famille rose, Kina, 1700-tal

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oval pumpa form med lotuslockknopp och hänklar. Dekor i famille rosefärger av blommor, fjärilar och insekter. Fatet och terrinen med centralt motiv av elegant dam med hjort och tjänarinna. Terrinens längd 36,5 cm. Fatets längd 38 cm.

Nagg vid hänklar.

Proveniens

From the collection of a Swedish Noble family.