36
1316190

Chronomètre Eberhard, Milan, kronograf, "Monopusher", "Arvid Flory"

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 820 - 2 740 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 40 mm
Material: 18K guld
Urverk: manuell, caliber Valjoux
År: cirka 1930
Glas: plexiglas
Armband: läderband
Boettnummer: 1997
Tillbehör: Proveniensbrev, Boken "Arvid Flory En Flygarlegend Berättar"

The movement is running at the time of cataloging. Please note that the movement has not been tested for timekeeping accuracy and may need a service at the buyer's expense. Watches have been opened to examine movements therefore no warranties are made that the watches are water-resistant. Potential buyers should inspect each watch to satisfy themselves as to condition.

For more information, please read our Conditions of Purchase.

Proveniens

Arvid Flory började sin karriär inom Flottan 1901. När flygmaskinerna började erövra världen blev också Arvid Flory intresserad. 1916 började han flyga hos Thulin och tog flygcertifikat nr 76. Efter det blev det tjänst i Marinens Flygväsende. Arvid Flory gjorde också många studie- och utbildningsresor till bl a Frankrike, Italien, England och Tyskland. 1926 blev Arvid chef för Krigsflygskolan (F 5) i Ljungbyhed. 1932 blev det nytt chefsskap för 2.flygkåren (F 2) i Hägernäs, med bl a ett möte med Charles Lindbergh. 1934 flyttade Arvid till Marinstaben. Karriären avslutades som marinattaché i Argentina under 1940-talet.