111
1332172

Gillis Lundgren

(Sverige, 1929-2016)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
527 - 703 EUR
560 - 746 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gillis Lundgren
(Sverige, 1929-2016)

vilstol, "Lucas", IKEA, 1970-tal.

Stomme i förkromade stålrör, sits klädd i orange textil, höjd 90 cm, längd 155 cm.

Slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Modellen avbildad på omslaget till IKEA-katalogen säsongen 1974/75.
Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 358.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

353. Ib Kofod Larsen, fåtölj, "Elisabeth", modell "U 65", snickarmästare Christensen & Larsen, Danmark 1950-60-tal.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
65 000

ditt bud
Fair warning
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK