117
1336946

Ruud Ekstrand & Christer Norman, bord, "Formula", Dux AB, 1960-1970-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Perstorpsplatta med röd randdekor, ben i förkromade stålrör, höjd 65 cm, diameter 120 cm.

Slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 476.

"Mat-och-prat-bordet" får ses som ett komplement till matbords- och soffgrupperna. De flesta familjer har numera plats för sitt matbord i köket. Men ofta finns ytterligare ett utrymme i vardagsrummet, som är avsett för ett matbord. Där kan mat-och-prat-bordet" ha sin plats."

ur: Fåhraeus, Leilas artikel Stolar och bord för mat och prat, Hem och fritid, nummer 1, 1977.

"Mat-och-prat-borden" hade slagit igenom i en tid då högtravande matrumsmiljöer på mässor och i fackpress fick stå tillbaka för mer socialt jämställda miljöer. Hand i hand med detta bosatte sig fler och fler människor i miljöprogrammens lägenheter med begränsade ytor.