120
1327735

Uno & Östen Kristiansson

(Sverige, 1925-2009 respektive 1927-2003)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Uno & Östen Kristiansson

fåtöljer, ett par, Luxus, Vittsjö 1970-tal.

Lackerad furu, lösa, stoppade kuddar med klädsel i svart manchester. 94 x 86, höjd 80 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".