124
1348968

Jan Ekselius

(Sverige, Född 1946)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jan Ekselius
(Sverige, Född 1946)

modulsoffa, "Etcetera Modul", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda 1970-tal.

3 raka och 3 vinklade moduler, uppbygd på elemnt av kallskummad urethan, blå textilklädsel, fötter i svart plast, varje modul ca 68 cm bred, total bredd ca 400 cm, höjd 65 cm, sitthöjd ca 30-35 cm.

Smärre slitage, stoppningen något torr.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970's".

Kungaparet mottog en likadan soffa som gåva från Sveriges Möbelindustriförbund när de möblerade Solliden på 1970-talet.