177
1345553

Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 790 - 11 000 EUR
9 330 - 11 700 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

"SUMO", 1999

Signerad Helmut Newton och numrerad 2888/10.000 på försättsbladet. Total upplaga 10.000 + 200 AP. Bok utgiven av Taschen, Monte Carlo, 1999, 71 x 51 cm. Kromad benställning designad av Phillippe Starck samt originalemballage medföljer. Detta exemplar är oöppnat, i nyskick.

Proveniens

Taschen, Monte Carlo.

Konstnär

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

315. Harald Notini, taklampor ett par, modell "11474", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1940-tal.
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
Budhistorik
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
Aktuellt bud:
90 000 SEK