249
1346598

Cecilia Edefalk

(Sverige, Född 1954)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 300 EUR
11 700 - 14 100 USD
Klubbat pris
230 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Cecilia Edefalk
(Sverige, Född 1954)

Utan titel

Signerad Cecilia E, även signerad C.E. och C. Edefalk och daterad 1989 a tergo. Duk 51 x 35,5 cm.

Konstnär

Cecilia Edefalk, svensk bildkonstnär född i Norrköping. Hon utbildade sig på Konsthögskolan i Stockholm, Birkagårdens Folkhögskola och Konstfack i Stockholm. Galleriutställningen ”En annan rörelse” 1990 blev hennes stora genombrott. Några av hennes mest kända verk är ”Baby” och ”Dad”. Edefalk undersöker i sitt måleri det raster genom vilket vi upplever verkligheten. Hon arbetar långsamt och inkännande och har medvetet haft en liten produktion. Utgångspunkt för hennes måleri är ofta en upplevelse, eller en känsla men kan även vara såväl ett träd som ett fotografi eller en reklambild. Edefalk arbetar länge med sina motiv, vänder och vrider och arbetar i serier. Hittar hon något intressant så släpper hon det inte förrän motivet är helt uttömt för henne. Idén med dessa omtagningar presenterades första gången vid debuten 1990 i där samma motiv ”En annan rörelse” upprepades sju gånger. ”At the moment”, som är ett motiv med filmparet Helan och Halvan samt ”Näsa” är andra exempel på sviter där Edefalk avbildat samma motiv i olika versioner. Under senare år har hon även arbetar med installationer, skulptur och fotografi.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?