287
1351966

Roj Friberg

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Roj Friberg
(Sverige, 1934-2016)

"Monument"

Signerad Rf. och daterad 010. Blandteknik på aluminium 60 x 81,5 cm.

Proveniens

Kunstverket Hovedöya Galleri, Oslo. Inköpt 2011 av nuvarande ägare.

Kunstverket Hovedöya Galleri, Oslo, "Roj Friberg Retrospektiv", 7 maj - 26 juni 2011.

Konstnär

Roj Friberg föddes i Uddevalla, han inledde sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg för att sedan fortsätta vid Valands Konstskola under åren 1961-64. Roj Friberg använder många säregna tekniker, han blandar grafik, teckning och måleri. Han använder sig gärna av okonventionella redskap såsom t ex tandläkarborrar. Han arbeten kan utföras på särskild preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Hans bildvärd är både starkt realistiskt och drömlik. Många av verken ligger nära båda foto och film i uttryck. Under en period var hans motivval relativt politiska och "allmänt protestinriktade" som ett exempel kan nämnas hans kända bild "Juntan" från 1970-talet. Roj Friberg är en mycket mångsidig konstnär som även arbetat mycket med scenografi, bl a har han arbetat med regissören Alf Sjöberg och Cullbergbaletten. Roj Friberg finns representerad på flera av landets största museer och har även utförd en mängd offentliga arbeten, bl a vid Östra Sjukhuset i Göteborg.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

757A. Einar Jolin, Utsikt mot Centralbadet.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK