34
1344418

Marc Newson

(Australien, Född 1963)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marc Newson
(Australien, Född 1963)

"Embryo Chair", fåtölj, Idée, Japan, efter 1988.

Gul elastisk neopren, tre förkromade stålben med aluminiumfästen, höjd 81 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Inköpt på Marc Newsons separatutställning på C&Bi Interior i Stockholm där han själv närvarade, 1991.

Formgivningen av Embryo Chair var då Marc Newsons mest tekniskt avancerade projekt, med hjälp av formsprutat polyuretanskum över en stålram, och yta täckt med färgglatt våtdräkts-neopren. ”Jag kom på idén att formge den i våtdräkt, eftersom färgerna var starka och jag blev förförd av strukturen. Det kändes väldigt australiensiskt.” citat från Marc Newson själv.
Neopren har inte använts efter 1995.