Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
377B
1358251

Richard H. Pettibone

(USA, Född 1938)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 690 - 11 600 EUR
11 100 - 13 300 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Chef konstavdelningen, Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Richard H. Pettibone
(USA, Född 1938)

"Andy Warhol Soup Can 1962"

Signerad R Pettibone och daterad 1968 a tergo. Märkt "OK #354" a tergo. Akryl och silkscreen på duk 13,4 x 10,5 cm.

Proveniens

OK Harris Works of Art, New York.
Gåva från Peder Bonnier till nuvarande ägare, vid en fotografering hos Andy Warhol.