377B
1358251

Richard H. Pettibone

(USA, Född 1938)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 760 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Richard H. Pettibone
(USA, Född 1938)

"Andy Warhol Soup Can 1962"

Signerad R Pettibone och daterad 1968 a tergo. Märkt "OK #354" a tergo. Akryl och silkscreen på duk 13,4 x 10,5 cm.

Proveniens

OK Harris Works of Art, New York.
Gåva från Peder Bonnier till nuvarande ägare, vid en fotografering hos Andy Warhol.