402
1353421

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
11 400 - 12 300 EUR
13 000 - 14 100 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Roy Lichtenstein
(USA, 1923-1997)

”Nude in the woods” ur: "Expressionist Woodcut Series"

Träsnitt i färg med reliefprägling. Utfört 1980. Signerat i blyerts och numrerat 4/50. Tryckt och utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles. och med deras blindstämpel. Arches- papper 101 x 90,5 cm.

Proveniens

Thordén Wetterling Galleries, Göteborg.

Corlett 174.

Konstnär

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.