405
1354715

Takashi Murakami

(Japan, Född 1962)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Takashi Murakami
(Japan, Född 1962)

"Flowers Blooming in This World and the Land of Nirvana 2"

Offsetlitografi med silverfoliering. Signerad med silverpenna och numrerad 19/300. Bildyta 50 x 50 cm.

Proveniens

Galerie Perrotin, Paris.

Konstnär

Takashi Murakami, japansk bildkonstnär och skulptör född i Tokyo. Han studerade vid Tokyo National University of Fine Arts and Music. Murakami är verksam curator och entreprenör och hjälper unga japanska konstnärer i början av deras karriärer. Murakami har en konstnärlig workshop, Hiropan factory, där medarbetare förverkligar hans idéer. Initialt intresserade sig Murakami för traditionell japansk konst men inspireras även av samtida konstnärer som Claes Oldenburg och Jeff Koons. Hans skapande förknippas med neopopkonsten. Han är känd för att ha skapat karaktären ”Mr Dob” som reproducerats i en mängd verk.