407
1348330

Frank Stella

(USA, Född 1936)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Frank Stella
(USA, Född 1936)

"The Funeral (Dome)" ur: "Moby Dick Domes Series"

Etsning, akvatint, relief och gravyr på format TGL handkolorerat papper, 1992. Signerad F. Stella, daterad och numrerad 2/23 med blyerts. Tryckt och utgiven av Tyler Graphics, Ltd., Mt. Kisco. 184 x 137 cm.

Axsom/Kolb 208.