44
1351071

Robert Indiana

(USA, 1928-2018)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Robert Indiana
(USA, 1928-2018)

matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 243 x 247,5 cm.

Klippt reliefdekor och signatur. Baksidan med signerad etikett: Numrerad 124/175. "Hand made in Israel. Materials: Skein dyed, hand carved and hand tufted, Archival New Zealand wool on stretched canvas with natural latex backing".
Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.

Obetydliga veck, damm.