52
1330254

Nanna Ditzel

(Danmark, 1923-2005)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Nanna Ditzel
(Danmark, 1923-2005)

"Bench for two" modell 2600 & 2601, bänk samt bord, Frederica Stolefabrik, Danmark efter 1989.

Fanerade i lönn med silketryck. Svart lackerade ben. Bänkens längd ca 150, höjd 97, djup 70, sitthöjd 40 cm. Bordets längd 90 cm, bredd 64 cm, höjd 40 cm.

Obetydligt slitage.