Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
85
1322827

James Krenov

(USA, 1920-2009)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
James Krenov
(USA, 1920-2009)

Väggskåp,utförd i egen verkstad, Bromma ca 1965.

Oregon pine med flera träslag, välvd front, interiör med tre lådor och lösa hyllplan, monogramsignerat JK, höjd 57 cm, bredd 31 cm, djup 19 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Sixten Lundkvist, fd chef på Konsthanteverkarna, Mäster Samuelsgatan. Direkt inköp från James Krenov.