85
1322827

James Krenov

(USA, 1920-2009)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
James Krenov
(USA, 1920-2009)

väggskåp,utförd i egen verkstad, Bromma ca 1965.

Oregon pine med flera träslag, välvd front, interiör med tre lådor och lösa hyllplan, monogramsignerat JK, höjd 57 cm, bredd 31 cm, djup 19 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Sixten Lundkvist, fd chef på Konsthanteverkarna, Mäster Samuelsgatan. Direkt inköp från James Krenov.