98
1343252

Lars och Christina Andersson, fåtölj, "Inka", 1980-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Förkromad stomme med lädersits behängd vid tre punkter, märkt i lädret. Höjd 128 cm, sitthöjd ca 36 cm.

Smäre slitage och fläckar.

Proveniens

Barbro Andersson var endast 24 år gammal då hon köpte en fastighet vid Djulösjön utanför Katrineholm i Sörmland. På tomten stod vid den tiden endast ett litet torp.
År 1979 var det så dags för Lars och Barbro att bygga sitt drömhus. Det moderna hus det unga paret lät bygga var starkt influerat av dansk modernistisk arkitektur som de mött i Danmark och Skåne och blivit förtjusta i.
De två var mycket design- och moderoade och fyllde huset med spännande form, ett intresse som kom att följa dem genom åren.
De köpte redan år 1962 de tre ikoniska PK25-fåtöljerna, ritade av Poul Kjaerholm och som i det nya hemmet kom att placeras direkt i blickfånget strax innanför entrén.
Redan året därpå införskaffades paret "Scimitar-fåtöljer" av Fabricius & Kastholm och sedan fortsatte det med Arne Norells "Ari" och "Inka" kompletterade med spännande, framför allt italienska armaturer.
Josef Frank sa att ett hem aldrig skall bli klart och det tycks även ha varit den här familjens ledstjärna. De senaste möblerna inköptes till hemmet i början av 2000-talet.
Samlingen säljs på tre auktioner: tema-auktion E803 "Vi satte bo år 1962" (online only), och på de båda live-auktionerna Contemporary Art & Design den 2 november samt Modern Art + Design den 17-18 november.