Contemporary Art & Design 635

Contemporary Art & Design är Nordens ledande auktion för samtida konst och design. Den omfattande katalogen för höstens auktion innehåller alltifrån internationell samtida konst, grafik och fotografi till eftertraktade designobjekt.

Vi kan presentera ett unikt verk av högaktuella Christo & Jeanne-Claude, ”Store Front (Project)” från 1964. Verket kommer från den legendariske galleristen William Aronowitsch, som ställde ut Christo och Jeanne-Claude flertalet gånger i Stockholm under 70-talet. Utställningen från 1974 kommer Bukowskis delvis att återskapa i visningen med hjälp av ett par av verken som ställdes ut vid samma tillfälle. Bukowskis kan även presentera betydande verk av Tom Wesselmann, Karin Mamma Andersson samt Jan Håfström. Se även en större samling internationell grafik med namn som Warhol, Banksy och Lichtenstein, samt fyra verk av Nathalie Djurberg & Hans Berg, två skulpturer och två filmer.

Fotoavdelningen innehåller såväl konceptuellt som klassiskt dokumentärt fotografi. Vi kan bland annat nämna Wim Wenders och Annie Leibovitz samt den amerikanske fotografen Diane Arbus och hennes porträtt "Woman with a Veil on Fifth Avenue, N.Y.C 1968". Diane Arbus hör till förgrundsgestalterna inom den amerikanska svartvita fototraditionen. Hon sökte sina motiv bland de som levde på gränsen till den sociala acceptansen så som prostituerade, transvestiter, flyktingar och excentriker. De mest kända bilderna är från 1950- och 60-talen, precis som auktionens intressanta fotografi. Höstens auktion innehåller även en större samling porträtt av Terry O’Neill, vars porträtt av Faye Dunaway, Amy Winehouse och Audrey Hepburn alla är ikoniska, samt verk av svenska fotografer som Maria Friberg, Christer Strömholm och Miriam Bäckström.

Unikt för denna höstauktion är att vi kan presentera en större samling möbler från 1970-talet, vilka lyfts fram särskilt både i katalogen och visningen. Epoken är en mycket händelserik period i svensk möbelhistoria som förändrade synen på hur vi förhåller oss till möbler som funktionsobjekt och skulpturer. Möjligheterna ansågs oändliga och förutsättningarna för möbelformgivarna, fabrikanterna och butikerna förändrades i grunden samtidigt som de svenska hemmen inreddes som aldrig förr. Utöver denna samling presenteras en eklektisk blandning av internationell och svensk design från kända formgivare såsom Lindsey Adelman, Mark Brazier Jones, Frank Gehry, Jonas Bohlin, Mats Theselius och Lotta Lampa.

När är det visning och auktion?

Contemporary Art & Design
Visning: 27 oktober – 1 november, Berzelii Park, Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17

Auktion: 2 november med start kl. 11.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

2 november från kl 11.00 Nummer
Design 1 – 93
The Estate of Barbro and Lars Andersson 94 – 104
The wild and the vivid 1970s 105 – 124
Från kl 14.00 Nummer
Fotografi 125 – 230B
Samtida konst 231 – 377A
Grafik 378 – 408A

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online

Delta i realtid under auktionen via din dator. För att bjuda online för mer än 3 miljoner SEK måste du vara godkänd via bankreferens. Mejla info@bukowskis.com för att bli godkänd för dessa budnivåer online.

Om du är Online only kund så behöver du bli godkänd som kund för Live/slagauktion för att kunna bjuda på auktionen. Detta gäller såväl i salen som online, via telefon eller inropsuppdrag.

För godkännande kontakta: validation@bukowskis.com

Telefonbud

Budgivning sker via telefonsamtal direkt med våra kategorispecialister som bjuder för din räkning.
För att bli kontaktad via telefon måste ansökan göras dagen före aktuell auktion, innan klockan 20.00. Ny kund registrera dig, och skicka sedan ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, kundnummer och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

Befintlig kund: Skicka ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, adress och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

I auktionssalen

Registrera dig för en budspade på Arsenalsgatan 2 från kl 10.00 auktionsdagen.

Inropsuppdrag

Om du inte kan närvara personligen så kan vi bjuda för din räkning. Kundservice, som handhar inropsuppdragen, behandlar dessa konfidentiellt och strävar efter att ropa in föremålet till lägsta möjliga pris.
 Blankett för inropsuppdrag skickas till info@bukowskis.com.

Budstege
Intervall Budhöjning
0 – 3.000 200 SEK
3.000 – 10.000 500 SEK
10.000 – 20.000 1.000 SEK
20.000 – 50.000 2.000 SEK
50.000 – 200.000 5.000 SEK
200.000 – 400.000 10.000 SEK
400.000 – 1.000.000 20.000 SEK
1.000.000 – 5.000.000 50.000 SEK
5.000.000 – 10.000.000 100.000 SEK
10.000.000 + 250.000 SEK

Betalning och avhämtning

Betalning

Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 300,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst. Betalningsalternativen kommer upp vid betalning så som kortbetalning eller faktura. Betalning görs via bukowskis.com under ”Mina sidor”. Betalningar för företagskunder samt Privatpersoner med ett totalbelopp över 300.000 SEK faktureras av Bukowski Auktioner AB. Du finner fakturan under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.

Utlämning

Tisdag den 2 november finns möjlighet att betala och hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Arsenalsgatan 2, Stockholm. Ingen utlämning erbjuds mellan den 3–7 november.

Fr.o.m. måndagen den 8 november sker utlämning endast på Bukowskis, Västberga Allé 3, Stockholm.

Fr.o.m. tisdagen 16 november debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

Transport

Vi erbjuder hemtransport. Kontakta oss på specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi till med en lösning.

Highlights
Kontakta våra kategorispecialister
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77