vas, Kosta, jugend, 1900-talets början.
Överfång med etsad dekor av hallonröda violer mot ofärgad frostad fond, signerad Kosta K Lindeberg, höjd 15,3 cm, diameter 15,3 cm.
Nagg på blommorna längs kanten.
Helena Dahlbäck Lutteman (red), Svenskt Jugendglas, överfångsglas 1898-1918, Nationalmusei utställningskatalog nr 440, 1980, jfr modellen avbildad från Waldemarsudde i ljusblått överfång, W 465 K, katalognr 93, sid 33.