109
1356428

Erik Höglund

(Sverige, 1932-1998)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Erik Höglund
(Sverige, 1932-1998)

skulptur, tjur, signerad och daterad -55.

Lergods, delvis ristad, signerad EH E. HÖGLUND -55. Längd 26 cm, höjd 21 cm.

Fronten med obetydlig bränningsspricka.

Höglund var endast 23 år gammal då han utförde denna skulptur år 1955. Höglund är sannolikt mest känd för sin formgivning av glas men arbetade även med bl.a möbelformgivning av furumöbler och föremål av järnsmide. Han anlitades av Boda Glasbruk redan år 1953 och arbetade för dem fram till 1973, senare även för andra svenska glashyttor.