142
1331636

Josef Hoffmann

(Österrike, 1870-1956)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 920 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Hoffmann
(Österrike, 1870-1956)

Servis, 5 delar, ed. Wiener Porzellan Manufaktur Josef Böck, Pfeiffer & Löwenstein, Schlackenwerth 1910-tal.

Bestående av kaffekanna med lock, varmvattenkanna med lock, sockerskål samt två koppar med fat. Porslin, målad randdekor i svart och guld, olika fabriksstämplar i grönt, blått, svart och rött. Kaffekannans höjd 17,5 cm.

Smärre slitage.

Peter Noever (red), "Josef Hoffmann designs", MAK, Prestel, 1992, jfr modellen avbildad sid 449, 260-61.