185
1356500

Elsa Gullberg

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Elsa Gullberg
(Sverige)

draperi/vävnad, "Lejon och Gripar", slätväv med reliefdekor av knutar, ca 228,5-230 x 148,5-153,5 cm

(samt några cm påsydda på baksida). Komponerat 1929. Slätvävd randmönstrad botten i olika benvita, gula och ljusblå nyanser med blåmelerad reliefdekor av spaljémönster med lejon och gripar. Fodrat.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsigt, fläckar, skador, hål. Konserverad.

Proveniens

Beställt 30/8-1931 på AB Elsa Gullberg Textilier och Inredning, även konserverat där.; Anna och Helge Arvidson, Valhallavägen i Stockholm.

Jämför Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg - Textil pionjär, Uddevalla 1989, plansch kat nr 30, sid 78.

Jämför draperi NM 88/1929 i Nationalmuseums samlingar.