187
1356499

Alf Munthe

(Sverige, 1892-1971)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Alf Munthe
(Sverige, 1892-1971)

textil, "Välkommen", broderi och relief på tyg, ca 244,5 x 87-89 cm.

Tillverkad i Alf Munthes ateljé. Fodret med broderade signaturer ALF MUNTHE GULLI LINDSTRÖM INGA GJORDE DEN 1930. Utställd på Stockholmsutställning 1930. Fodrad.

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Tyget med större skador. Fodret med fläckar.

Proveniens

Beställd av Ester och Otto Järte, Stora Sjötullen, Kungl. Djurgården, Stockholm; Bukowskis Moderna Höstauktion 428, 28-29 november 1984, nummer 1164.

Utställd i textilhallen på Stockholmsutställningen 1930; Kalmar museum, Thielska galleriet, Röhsska konstslöjdmuseet i Göteborg under 1980-talet i samband med Alf Munthe-utställningar.

Jämför Nationalmuseums utställningskatalog: Elsa Gullberg - Textil pionjär, Uddevalla 1989, färgplansch sid 38.