196
1356928

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "Steninge", flossa, ca 315 x 200-204 cm, signerad AB MMF.

Komponerad 1926, tillverkad efter 1941. Mattan "Steninge" komponerades för Steninge slott till dåvarande ägaren, grundaren av Hushållsskolan Margareta.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några få saknas.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch sid 19; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 107; Angelica Persson, Ehrling Braghfors, Ulrik Swedrup: Se på mattorna - det är jag, 100 år av textil konst - sedan 1919, Märta Måås-Fjetterström, Båstad/Mölndal 2019, färgplansch sid 75.

Formgivare