203
1352117

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

matta, "Gröningen ljus", flossa, ca 244,5 x 173-174,5 cm, signerad AB MMF BN

AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1954. (Ovanlig).

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidornas orientaliska fläta med smärre skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Jämför Mattor Vävnader, Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Barbro Sprinchorn, Stockholm 1960-tal, plansch sid 16; Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 74.

En stor "Rödingen" beställdes till Svenska Handelsbanken i Stockholm.