(Södra Kalmar Läns Hemslöjd). Benvitt knutet isbjörn- och isbergsmotiv i relief mot benvit- och brunmelerad slätvävd botten. Enligt uppgift vävd av Viola Carlberg.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Kortsidorna med skador.