206
1353769

matta, reliefflossa, ca 187,5-189,5 x 96,5-100 cm, signerad och daterad S.K.L.H. 1945 på baksidan.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris

(Södra Kalmar Läns Hemslöjd). Benvitt knutet isbjörn- och isbergsmotiv i relief mot benvit- och brunmelerad slätvävd botten. Enligt uppgift vävd av Viola Carlberg.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Kortsidorna med skador.