matta, rölakan och gobelängteknik, ca 354,5 x 277 cm, signerad Brita Grahn.
Ett rut-, sicksack- och trappmönster i olika, framförallt röda men även blå och gröna nyanser. Tillverkad utan fransar.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador.
Brita Grahn (1907-2003) hade Ateljé Textura i Uppsala 1932-40, blev konstnärlig ledare för AB Robert Ditzingers vävateljé i Sundbyberg. Grahn har haft separatutställningar i Stockholm och Göteborg samt deltagit i utställningar i Stockholm och Zürich.