Madeleine Pyk – en samling F769
242
1331245

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Josef Frank

Matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 347 x 257 cm.

Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn. Tillverkad i Sverige.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre malskador.

Jämför originalakvarellen Wängberg-Eriksson, Kristina: Pepis Flora, Kristianstad 1998, färgplansch sid 128.

Mönstret komponerades till professor Jacobeus.

Formgivare