246
1315554

Demetre Chiparus

(Rumänien, 1886-1947)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Demetre Chiparus
(Rumänien, 1886-1947)

skulptur "Hush", patinerad brons, Paris 1920-tal.

Patinerad brons och "ivorine", på sockel av onyx, signerad DH Chiparus. Total höjd 38 cm.

Huvudet något löst och med spricka, en hand limmad.

Proveniens

Brodda Gård, Skurup. Sockeln med silverplakett, stämplad 1949 med gåvogravyr: 1890 17/3 1950 FRÅN TRAVVÄNNER.

Alberto Shayo, "Alberto Shayo, "Chiparus, Master of Art Deco", ACC Art Books 2016, jämför modellen avbildad, katalognr 1, från Yasushi Hayashibara collection, Japan, sid 76.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

417. James Rosenquist, "Welcome to the Water Planet III".
Utropspris
6 000 000 - 8 000 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
4 850 000

ditt bud
Aktuellt bud:
4 850 000 SEK