Skrin i mahogny tapetserad med fernissad Pariskarta. 16 x 12,5 cm, höjd 4 cm.
Slitage, skador.
Skall vara: Cigarettskrin, tapetserat med Pariskarta, sannolikt inköpt på Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.
Marianna Backlund, väninna till Estrid Ericson. Därefter genom arv till nuvarande ägare.